Team History (Awards & Placers)

2023-24 SEASON:

HIGH SCHOOL TEAM AWARDS:
3rd Place in PIAA State Championships
PIAA South Central Regional Champions
PIAA District 3 Section 2 Champions
North Allegheny Tournament Champions
Bald Eagle Area Tournament Champions
Lebanon Tournament Champions
2nd Place in CV Girls Varsity Duals
Findlay (Ohio) Invitational Girls High School Tournament (FIGHT) Champions
Dallastown Tournament Champions

STATE PLACERS:
124 Eliana White-Vega, 1st
235 Aja'nai Jumper, 4th

STATE QUALIFIERS (REGIONAL PLACEMENT):
100 Jocelyn Fishel (1st)
118 Cayci McKenna (3rd)
124 Eliana White-Vega (1st)
136 Mari Bruscino (4th)
148 Myah Mulgrew (3rd)
170 Ronnie Guise (1st)
235 Aja'nai Jumper (2nd)

HIGH SCHOOL AWARDEES:
Outstanding Wrestler: Eliana White-Vega
Leadership Award: Aja'nai Jumper
Ironwoman Award: Myah Mulgrew
Most Improved Award: Cayci McKenna

JUNIOR HIGH TEAM AWARDS:
Ralph Hartlaub Memorial Tournament Champions
Lebanon Tournament Champions
Dallastown Tournament Champions

JUNIOR HIGH AWARDEES:
Outstanding Wrester:  Ava Montes
Ironwoman Award: Kyleigh Smith
Most Improved Award: Skylar Dougherty

2022-23 SEASON:

TEAM AWARDS: 
3rd Place in State Championships
Central Regional Champions
Ralph Hartlaub Memorial Tournament Champions
Grow Women's Wrestling Tournament Champions
Girls Coal Cracker Tournament Champions
CV Girls Kickoff Classic Tournament Champions

STATE PLACERS: 
124 Eliana White-Vega, 4th
235 Aja'nai Jumper, 5th
142 Kyra Rau, 5th
136 Mari Bruscino, 6th
170 Ronnie Guise, 6th

STATE QUALIFIERS (REGIONAL PLACEMENT)
100 Jocelyn Fishel (2nd)
112 Ana Zakhary (5th)
124 Eliana White-Vega (1st)
124 Nachaliz Cordero-Rodriguez (3rd)
124 Cayci McKenna (4th)
136 Mari Bruscino (2nd)
142 Kyra Rau (2nd)
155 Myah Mulgrew (6th)
170 Ronnie Guise (3rd)
190 Nour Sharban (2nd)
190 Lee Hechler (6th)
235 Aja'nai Jumper (1st)

HIGH SCHOOL AWARDEES:
Outstanding Wrestler: Eliana White-Vega
Leadership Award: Kyra Rau
Ironwoman Award: Mari Bruscino
Most Improved Award: Ronnie Guise

JUNIOR HIGH AWARDEES:
Outstanding Wrester: Wren Seagreaves
Ironwoman Award: Ava Montes
Most Improved Award: Lilliana Ling

21-22 SEASON:

STATE PLACERS:
190 Aja'nai Jumper, 3rd

REGIONAL PLACERS:
190 Aja'nai Jumper, 1st

AWARDEES:
Outstanding Wrestler: Aja'nai Jumper
Ironwoman Award: Mari Bruscino
Most Improved: Jody Mikhail
Website by SchoolMessenger Presence. © 2024 SchoolMessenger Corporation. All rights reserved.